12 Giant Men σημειώνουν την πρώτη τους νίκη

Η Μεγάλη Βρετανία προηγήθηκε με 10-8 στο 5ο λεπτό του αγώνα, που ξεκίνησε με διχόνοια.

Η Μεγάλη Βρετανία χρησιμοποίησε καλά το πίσω καλάθι απέναντι στην εθνική ομάδα, η οποία έκανε πολλές φορές επιθετικά λάθη και αύξησε το προβάδισμα στους 13 πόντους (23-10) στο 8ο λεπτό με το καλάθι του Lautier- Ogunleye.

Αξιοποιώντας καλά το χρυσό δοχείο με τον Metecan Birsen στο υπόλοιπο τμήμα, η εθνική ομάδα μείωσε στους 7 πόντους στο τέλος της 1ης περιόδου: 16-23.

[Fotoğraf: AA]

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η εθνική ομάδα μείωσε το ρυθμό απέναντι στον αντίπαλό της, που απαρτιζόταν από αθλητικούς παίκτες, και μείωσε τις ανατροπές με πιο ελεγχόμενες επιθέσεις.

Γυρίζοντας καλά την μπάλα και πιάνοντας το δεξί σουτ, η εθνική προηγήθηκε με 25-23 στο 13′ με τρίποντο του Μπουγκραχάν. Η εθνική ομάδα, που άρχισε να παλεύει με την επιφανειακή άμυνα της Βρετανίας και στράφηκε ξανά σε βιαστικές βολές, δεν μπόρεσε να σταματήσει το καλάθι του Ολασένι στο 16′ και το σ’ αναδιπλώθηκε με 32-27.

Η Τουρκία, που ανέκαμψε χάρη στο αποτελεσματικό επιθετικό και αμυντικό παιχνίδι του Λάρκιν, ισοφάρισε σε 35-35 στο 19′ με το καλάθι του Μελίχ. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε ισόπαλο 37-37.

Φωτογραφία: Α.Α

Σημειώνοντας 5 πόντους από ελεύθερα χτυπήματα, η εθνική ομάδα έγραψε το 42-37 στο 22ο λεπτό. Η εθνική ομάδα, που δεν έδωσε εύκολη ευκαιρία στους αντιπάλους της με την άμυνα των γηπεδούχων της, ήταν καλά οργανωμένη ειδικά με την Buğrahan και αύξησε το προβάδισμα στους 14 πόντους (60-46) στο 27′ με το καλάθι του Μελίχ.

Δυσκολεύτηκε να συγκεντρωθεί στο τελευταίο επεισόδιο, όπου ο Muhsin αποκλείστηκε με πέντε φάουλ και ο Furkan πήρε το τέταρτο φάουλ, η εθνική ομάδα προηγήθηκε με 60-54 στην τρίτη περίοδο, αν και δεν μπόρεσε να αποτρέψει τους πόντους του αντιπάλου του.

Συνεχίζοντας να κυριαρχεί με τον Λάρκιν στην τελευταία περίοδο, η εθνική ομάδα κέρδισε τους αντιπάλους της με 84-67.

Χάνοντας με 84-70 από τη Λευκορωσία στην έναρξη του ομίλου, η εθνική ομάδα είχε καλή απόδοση στο 30λεπτο κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, όπου δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, προχωρώντας μέχρι το τέλος. Οι Εθνικοί σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο επικρατώντας της Μεγάλης Βρετανίας με 84-67.

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Μεγάλη Βρετανία που κυριάρχησε στην Ελλάδα στο πρώτο γκρουπ Β.

Στον τρίτο αγώνα των ομίλων της εθνικής ομάδας, στις 25 Φεβρουαρίου 2022, αντιμετωπίζει την Ελλάδα εκτός έδρας. Μια εθνική ομάδα θα παίξει τον τέταρτο αγώνα της με την Ελλάδα στις 28 Φεβρουαρίου 2022.

Οι Bugrahan, Larkin και Metecan είχαν επιρροή

Οι Shane Larkin, Buğrahan Tuncer και Metecan Birsen έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη νίκη της εθνικής ομάδας.

Ο Λάρκιν, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, έκανε επίσης 8 ασίστ.

Ο Buğrahan που συμπεριλήφθηκε στο παιχνίδι της ομάδας σημείωσε 17 πόντους και συνέβαλε πολύ στην ομάδα του με 12 ασίστ.

Ο Metecan, ο οποίος συνέβαλε με 11 πόντους στο παιχνίδι, έκανε ένα αποτελεσματικό παιχνίδι κάτω από το καλάθι με 12 ριμπάουντ.

Οι οπαδοί που γέμισαν το αθλητικό κέντρο Sinan Erdem έδωσαν μεγάλη στήριξη στην εθνική ομάδα.

Από την άλλη, στους φιλάθλους του μπάσκετ παρουσιάστηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIBA, το οποίο παρουσιάστηκε στην αθλητική αίθουσα Sinan Erdem πριν τον αγώνα.

Σαλόνι: Sinan Erdem

Διαιτητές: Ademir Zurapovic (Βοσνία-Ερζεγοβίνη), Martin Horozov (Βουλγαρία), Zdravko Rutesic (Μαυροβούνιο)

Τουρκία: Larkin 22, Melih Mahmutoglu 9, Şehmus Hazer 7, Furkan Haltalı 7, Sadık Emir Kabaca, Samet Geyik 2, Berk Uğurlu, Metecan Birsen 11, Buğrahan Tuncer 17, Muhsin Yaşar 8, Tolga Geçim Özduğro, Doğro

Βρετανία: Okereafor 4, Mockford 3, Phillip 14, Olaseni 15, Clark 17, Hamilton 7, Lautier-Ogunleye 5, Kavell Bigby-Williams, Wheatle 2

1. Περίοδος: 16-23

Κύκλωμα: 37-37

3. Περίοδος: 60-54

Με 5 βλάβες: 25.01 Muhsin Yaşar, 34.23 Furkan Haltali (Τουρκία)