4η συνεχόμενη νίκη για τη Φενερμπαχτσέ Μπέκο – Αθλητικά Νέα της Τελευταίας Στιγμής

Στο πλαίσιο της 6ης εβδομάδας της THY Euroleague, η Φενερμπαχτσέ Μπέκο κέρδισε τον Ολυμπιακό που φιλοξένησε εντός έδρας με 79-77.

Ενώ οι σκούρες γαλαζοκίτρινες κέρδισαν 5 νίκες, ο Ολυμπιακός γνώρισε την 3η ήττα του.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Άλεκ Πίτερς του Ολυμπιακού. Σημαντικό ρόλο στη νίκη των γαλαζοκίτρινων έπαιξαν ο Παπαγιάννης που πέτυχε 15 πόντους και ο Dyshawn Pierre που πέτυχε 14 πόντους.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Γκούντουριτς, Πιέρ, Χέις-Ντέιβις και Παπαγιάννη. Το top 5 του Ολυμπιακού αποτελούνταν από τους Walkup, Cannan, Fall, Παπανικολάου και Peters.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλά το ματς, σκοράροντας 3 τρίποντα από τον Πιέρ σε λιγότερο από 2,5 λεπτά, αυξάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και αναγκάζοντας τον αντίπαλό της σε τάιμ άουτ: 11-1. Συνεχίζοντας το αποτελεσματικό της παιχνίδι, η γαλαζοκίτρινη αύξησε τη διαφορά στους 16 με το καλάθι που σημείωσε ο Παπαγιάννης με 1.29 να απομένει για την πρώτη περίοδο: 29-13. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 29-14.

Τα πρώτα 3 λεπτά της δεύτερης περιόδου, που ξεκίνησε με αμοιβαία καλάθια, πέρασαν με σκορ 36-20. Ο Ολυμπιακός έκανε το 38-26 με 3,39 για το δεύτερο ημίχρονο χάρη σε καλάθια που σημείωσε ο Μπραζδεΐκης. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τις σκούρες γαλαζοκίτρινες να προηγούνται με 46-33.

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδο. Η ελληνική ομάδα, αποτελεσματική στην επίθεση από τα πρώτα 3 λεπτά, μείωσε τη διαφορά στους 7 πόντους: 48-41. Ο Ολυμπιακός έκανε το 53-50 στο καλάθι του Φολ με 2,50 για να παίξει. Η ελληνική ομάδα μείωσε τη διαφορά στο 1 φέρνοντας το σκορ σε 57-56 χάρη σε τρίποντο του Καναάν και η τρίτη περίοδος έκλεισε με αυτό το αποτέλεσμα: 58-57.

Τα πρώτα 3,5 λεπτά της τέταρτης περιόδου, που ξεκίνησε με αμοιβαίους πόντους των δύο ομάδων, κρίθηκαν με σκορ 65-62. Στο 3’35 από το τέλος ο Ολυμπιακός ισοφάρισε χάρη στο καλάθι που σημείωσε ο Μιλουτίνοφ: 71-71. Η Φενερμπαχτσέ ανέβασε το προβάδισμα στους 6 με 1,11 για να παίξει με τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Παπαγιάννη: 79-74. Η Φενερμπαχτσέ δεν έδωσε το πλεονέκτημα στον αντίπαλο της στον υπόλοιπο χρόνο και κέρδισε το ματς με σκορ 79-77.

Ο DYSHAWN PIERRE ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ

Στο ματς που η Φενερμπαχτσέ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, ο Αμερικανός παίκτης των σκούρων γαλαζοκίτρινων, Ντισάουν Πιέρ, δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Ο Πιερ, που σημείωσε 14 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα, βγήκε στον πάγκο με 1,40 για το πρώτο ημίχρονο. Όπως έγινε γνωστό, ο έμπειρος παίκτης, ο οποίος δεν επέστρεψε στο παιχνίδι μετά από αυτό το λεπτό, είχε πρόβλημα στη γάμπα.

Ο FRED ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ ΜΟΝΗ

Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής της Φενερμπαχτσέ, Φρεντ, παρακολούθησε από την αίθουσα τον αγώνα Φενερμπαχτσέ Μπέκο-Ολυμπιακός που διεξήχθη την 6η εβδομάδα της Euroleague. Μαζί με τον Φρεντ παρακολούθησε τον αγώνα και ο αθλητικός διευθυντής της Φενερμπαχτσέ, Μάριο Μπράνκο.