Extra Fruits Bursaspor – Umana Reyer Βενετία: 80-66

ΔΩΜΑΤΙΟ: Nilüfer TOFAŞ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Pıotr Pastusyak (Πολωνία), Sergio Silva (Πορτογαλία), Vasilika Tsarucha (Ελλάδα)

FRUTTİ EXTRA BURSASPOR: Needham 9, Onuralp Bitim 25, Andrews 27, Hayes 12, Dudzinski 7, Ömer Utku Al, Metin TürenUMANA REYER ΒΕΝΕΤΙΑ: 3 Ιουλίου, Michael 11, Stefano 3, Austin 12, Victor Theodore 14,22 Mitchell 20, de Nicolao, Jeff, 1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 27-17 ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 41-353 ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 64-53

Η Frutti Extra Bursaspor κέρδισε την ιταλική εκπρόσωπο Umana Reyer Venice με 80-66 στον αναβολικό αγώνα της 11ης εβδομάδας για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ανδρών του Ομίλου ULEB. Με αυτή τη νίκη, η Frutti Extra Bursaspor ανέβασε τον αριθμό των νικών στις 6 στον όμιλο, ενώ η Umana Reyer πήρε την 8η ήττα η Frutti Extra Bursaspor, η οποία ξεκίνησε γρήγορα τον αγώνα, σκόραρε με τους Onuralp Bitim και Needham και τελείωσε το 5ο λεπτό μπροστά στους 12. -6. Αυξάνοντας την πίεση με την υποστήριξη των οπαδών τους, οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά στους 10 πόντους στο 10ο λεπτό και ολοκλήρωσαν το πρώτο τέταρτο μπροστά (27-17). Η Ιταλία ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο. Βάζοντας πόντους πίσω από τη γραμμή με τον Μισέλ και τον Βίκτορ, η Ουμάνα Ράιερ Βενέτσια μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (29-27) στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, μετά από εκείνο το λεπτό, ο προπονητής της Frutti Extra Bursaspor Dusan Alimpijevic ανέκαμψε μετά το τάιμ άουτ και ο Heyes πίσω από τη γραμμή των Needham και Onuralp Bitim αύξησε το προβάδισμα στους 7 πόντους (36-29) στο 15ο λεπτό με τους πόντους υπό τον Frutti Extra. Η Μπούρσασπορ, που είχε ξεκινήσει καλά το τρίτο δεκάλεπτο, αύξησε περαιτέρω το προβάδισμα σε διψήφιο ποσοστό στο 23ο λεπτό (47-37). Συνεχίζοντας το αποτελεσματικό τους παιχνίδι, οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελική περίοδο με προβάδισμα 64-53.

Συνεχίζοντας τον καλό αγώνα των οπαδών του στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ο εκπρόσωπος της Προύσας αύξησε τη διαφορά στους 14 πόντους (69-65) στο 33ο λεπτό. Η Frutti Extra Bursaspor, που δεν έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλό της να επιστρέψει, κέρδισε την ιταλική εκπρόσωπο Umana Reyer Venice με 80-66.