Trabzonspor – Match Başakşehir (LIVE) – Trabzonspor (TS)

Την τελευταία εβδομάδα του πρώτου ημιχρόνου της Super League, η Τραμπζονσπόρ, υπό την ηγεσία του ηγέτη Abdullah Avci, ο οποίος βρίσκεται 9 βαθμούς πίσω από την πιο κοντινή του διώκτη Konyaspor, υποδέχεται τον Emre Belözoğlu, 8 νίκες και 2 ισοπαλίες στα 10 τελευταία ματς και την Başakşehir, που συμμετείχε στον αγώνα για την κορυφή. Αν η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας φύγει από το γήπεδο με βαθμούς ή βαθμούς μπροστά στους φιλάθλους της, θα μείνει στην ιστορία ως η ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς στη Super League από το πρώτο ημίχρονο. Ο εκπρόσωπος της Κωνσταντινούπολης, εν τω μεταξύ, έχει στόχο να αρπάξει 3 βαθμούς στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, να σκοντάψει τον ισχυρό αντίπαλό του και να συνεχίσει το ντεμπούτο του.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΚΟΡ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

11′ Όταν ο Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα πήγε στον τερματοφύλακα Μουχάμετ.

17′ Ο Τζανίνι που συνάντησε τη μπάλα στο πέναλτι με πάσα του Χάμσικ, είδε τον Μπακασέτα που ήταν άδειος. Η μπάλα, την οποία χτύπησε ο Έλληνας με το δεξί του πόδι, επέστρεψε από την άμυνα της Μπασακσεχίρ.

20′ Η Τραμπζονσπόρ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Abdülkadir Ömür, που έλεγξε την μπάλα που δεν έφτασε στον τερματοφύλακα του Başakşehir Muhammet, μπήκε μέσα και πέρασε την πάσα του στον Dorukhan. Όταν ο εθνικός ποδοσφαιριστής σουτάρει έξω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα ξεκινά αυτόματα από τον επάνω πόλο.

31′ Η Τραμπζονσπόρ κολλάει ξανά στο πόστο. Ο Χάμσικ, ο αστέρας μέσος της ομάδας της Μαύρης Θάλασσας, έστειλε μια υπέροχη μακρινή πάσα στον Κορνέλιους, ο οποίος έτρεξε στην περιοχή του πέναλτι αφού δέχθηκε τη μπάλα από το αριστερό άκρο. Ο Δανός επιθετικός τρέχοντας πίσω από την άμυνα, κλώτσησε την μπάλα μέσα από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα πέταξε μακριά.

32′ Στην Τραμπζονσπόρ, ο Hüseyin Türkmen δέχθηκε κίτρινη κάρτα επειδή έκανε φάουλ στον Gulbrandsen, ο οποίος ήθελε να τον αφήσει να μπει από το αριστερό άκρο.

34′ Ο Έντιν Βίσκα απέκτησε την κατοχή μετά το φάουλ. Ο Βόσνιος σταρ σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα ήρθε πίσω από τον τερματοφύλακα Ουγκουρτζάν Τσακίρ.

41′ Ο Dorukhan, βγαίνοντας από το δεξί άκρο του Bruno Peres, δεν κατάφερε να σουτάρει στο κεφάλι που ήθελε. Ο νεαρός τερματοφύλακας της Μπασακσεχίρ, Μουχάμετ, κατάφερε να ελέγξει άνετα την μπάλα.

44′ Ο Başakşehir’de Youssouf Ndayishimiye δέχεται κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Bruno Peres.

45 + 1′ Ο τερματοφύλακας Μουχάμετ κατάφερε να ελέγξει την μπάλα με ένα χτύπημα καθώς ο Abdülkadir Ömür σούταρε έξω από την περιοχή του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο γήπεδο με τους 11 με τους οποίους ξεκίνησαν το παιχνίδι.

48′ Ο Γκούλμπραντσεν που κρεμάστηκε πίσω από την άμυνα με τη μακρινή μπαλιά που έστειλε ο Βίσκα από το δεξί άκρο στην απέναντι πλευρά, πέρασε τη γραμμή και σούταρε από την αριστερή διαγώνιο, δεν κατάφερε να πιάσει το καρέ.

52′ Όταν ο Aleksic χτύπησε δυνατά από την αριστερή διαγώνιο του πέναλτι στην κοντινή γωνία, η μπάλα έμεινε στο Uğurcan.

63′ Στην Τραμπζονσπόρ, ο Abdülkadir Ömür επιχείρησε το γκολ με το αριστερό του πόδι πίσω από το τόξο του πέναλτι. Ο Μοχάμεντ έλεγξε την μπάλα που έπεσε πάνω του χωρίς δυσκολία.

**

Πότε είναι ο αγώνας Τραμπζονσπόρ – Μπασακσεχίρ, τι ώρα είναι, σε ποιο κανάλι;

Ο Halil Umut Meler οδηγεί τον αγώνα Trabzonspor-Basakşehir στο στάδιο Medical Park. Η ζωντανή παρακολούθηση αποτελεσμάτων διάρκειας 90 λεπτών που μεταδόθηκε ζωντανά από το beIN Sports 1 είναι στα νέα μας.

Τραμπζονσπόρ – Μπασακσεχίρ αναχώρηση 11:00:

Τραμπζονσπόρ: Uğurcan, Peres, Trondsen, Hüseyin, Denswil, Dorukhan, Hamsik, Bakasetas, A. Ömür, Djaniny, Cornelius

Μπασακσεχίρ: Muhammed, Caicara, Duarte, Youssouf, Hasan Ali, Mahmut, Visca, Aleksic, Berkay, Gulbrandsen, Okaka

Δεν έχασε ποτέ από την παλιά του ομάδα

Αφού ηγήθηκε της Μπασακσεχίρ για 10 χρόνια, ο Abdullah Avcı αγωνίστηκε με την πρώην ομάδα του 3 φορές. Ο Avcı, ο οποίος ισοφάρισε 1-1 στο παιχνίδι πρωταθλήματος με την Beşiktaş το 2019-2020, κέρδισε δύο φορές την Trabzonspor και την Başakşehir την περασμένη σεζόν. Ο Αμπντουλάχ, ο οποίος κέρδισε την ομάδα της Κωνσταντινούπολης στον τελικό και κατέκτησε το Σούπερ Καπ, πήρε επίσης τη νίκη με σκορ 1-0 στο πρωτάθλημα.

Ο Emre Belözoğlu δεν έχει ήττα

Η Μπασακσεχίρ, που ξεκίνησε άσχημα τη σεζόν με τον Aykut Kocaman, σημείωσε ισχυρή απόδοση σε 10 αγώνες πρωταθλήματος μετά την ανάληψη των καθηκόντων του Emre Belözoğlu. Οι πορτοκαλί-μπλε, που δεν ηττήθηκαν ποτέ σε αυτή τη διαδικασία, σημείωσαν 8 νίκες και 2 ισοπαλίες. Ο Μπελοζόγλου θα αντιμετωπίσει τον πρώην προπονητή του, Αμπντουλάχ Αβτζί, τον οποίο είπε ότι πήρε για προπονητή σήμερα.

Τελευταία στιγμή στην Τραμπζονσπόρ

Η πληθώρα των ελλείψεων στην Τραμπζονσπόρ εφιστά την προσοχή. Όπως και ο Ζερβίνιο, έτσι και ο Έντγκαρ έκλεισε τη σεζόν με τραυματισμό στους χιαστούς συνδέσμους, ενώ ο Νουακάμε και ο Βίτορ Ουγκό δεν συμπεριλήφθηκαν σήμερα στην αποστολή λόγω τραυματισμού. Ο Σιώπης, ο Μπακασέτας και ο Τζανίνι βρίσκονται στο όριο της κίτρινης κάρτας στη Φιρτίνα.

Τελευταία στιγμή στο Μπασακσεχίρ

Στην Μπασακσεχίρ, μια από τις πιο επιτυχημένες ομάδες των τελευταίων εβδομάδων, ο Ομέρ Αλί Σαχινέρ δεν μπορεί να αγωνιστεί λόγω κάρτας πέναλτι. Ο Tolga Cigerci είναι τραυματίας. Ο Λεονάρντο Ντουάρτε, του οποίου η ποινή έχει λήξει στους πορτοκαλί-μπλε, είναι μέλος της 21άδας. Το Mahmut Tekdemir είναι το μόνο όνομα στα σύνορα στο Başakşehir.

Το Akyazı εξαντλήθηκε

Οι οπαδοί της Τραμπζονσπόρ, που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα εισιτήρια της Μπασακσεχίρ από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους, γέμισαν σήμερα τις κερκίδες για το Akyazı. Θα υπάρχουν 41.000 άτομα στο στάδιο Medical Park. Δίνει μεγάλη στήριξη στην ομάδα στα δύσκολα 90 λεπτά. Η Storm είχε κερδίσει τους τελευταίους 5 αγώνες πρωταθλήματος εντός έδρας.

Στο γήπεδο για το ιστορικό ρεκόρ

Η Τραμπζονσπόρ συγκέντρωσε 45 βαθμούς με 14 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα στο τέλος του 18ου Σαββατοκύριακου αυτής της σεζόν. Εάν η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας φύγει από το γήπεδο με βαθμούς ή βαθμούς απέναντι στην Başakşehir, θα μείνει στην ιστορία ως η ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς στη Spor Toto Super League από το πρώτο ημίχρονο.

Πρόλαβε τη Φενέρμπαχτσε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Σε έρευνα που βασίστηκε στο πρώτο ημίχρονο της Super League, η Φενερμπαχτσέ σημείωσε 45 πόντους τη σεζόν 2005-2006 και έλαβε την υψηλότερη βαθμολογία στο πρώτο ημίχρονο. Οι Μπορντό-Μπλε κέρδισαν εκτός έδρας την Αλτάι με 2-1, ανεβάζοντας το σκορ τους στο 45, και η γαλαζοκίτρινη ομάδα είχε το καλύτερο σκορ της εν λόγω σεζόν, με μια εβδομάδα πριν το πρώτο ημίχρονο.

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε τον αγωνιστικό χώρο κόντρα στον εκπρόσωπο της Κωνσταντινούπολης, αυξάνοντας τους βαθμούς της στους 48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς και τον τίτλο της ομάδας με τους περισσότερους πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπεσίκτας μάζεψε 44 βαθμούς την περασμένη σεζόν.

Στο πρώτο μισό της Super League, όπου 21 ομάδες αναμετρήθηκαν την περασμένη σεζόν, η Μπεσίκτας συγκέντρωσε 44 βαθμούς από 20 αγώνες. Η Τραμπζονσπόρ 44 πόντους το 1995-96, η Γαλατασαράι 44 το 1996-97, η Μπεσικτάς 44 το 1988-89 και η Γαλατασαράι 43 πόντους το 1987-88 έχουν γίνει οι ομάδες που έχουν συγκεντρώσει τους περισσότερους πόντους στο πρώτο μισό της σεζόν.