VavaCars Fatih Karagümrük 0-2 Trabzonspor

AA

Στο πλαίσιο της 14ης εβδομάδας του πρωταθλήματος Spor Toto Super League, η ηγέτιδα Trabzonspor ήταν καλεσμένη της VavaCars Fatih Karagümrük. Οι Μπορντό-Μπλε κέρδισαν τον αντίπαλό τους με 2-0 χάρη στα γκολ των Djaniny (P.) και Abdülkadir Ömür. Με αυτό το αποτέλεσμα η Fırtına ανέβασε το σκορ της στο 36 και πήρε την 7η σερί νίκη της. Η Τραμπζονσπόρ ήταν επίσης μπροστά από τη δεύτερη Ittifak Holding Konyaspor με ακριβώς 10 βαθμούς. Ο οικοδεσπότης Karagümrük είχε 22 πόντους.

Ο ηγέτης της Τραμπζονσπόρ διατήρησε τον αήττητο τίτλο του επικρατώντας της VavaCars Fatih Karagümrük με 2-0 εκτός έδρας στην Εβδομάδα 14 του πρωταθλήματος Spor Toto Super League.

Σε αργό ρυθμό κύλησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ. Η μπλε ομάδα του Μπορντό κέρδισε ένα πέναλτι με την εφαρμογή Video Assistant Referee (VAR) στο 13ο λεπτό στην πρώτη σοβαρή θέση που μπήκε. Η Τραμπζονσπόρ, που σημείωσε πέναλτι στο 17ο λεπτό με τον Χόρχε Τζανίνι, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 1-0 μπροστά.

Η VavaCars Fatih Karagümrük κράτησε καλύτερα την μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Τραμπζονσπόρ σκόραρε. Στο 62ο λεπτό του αγώνα, η μπλε ομάδα του Μπορντό, που έφερε τη διαφορά στο 2 με το πόδι του Abdülkadir Ömür, κέρδισε τον αγώνα με 2-0.

Προστατεύοντας τον αήττητο τίτλο του με αυτό το αποτέλεσμα, η Τραμπζονσπόρ πήρε την 11η νίκη του και ανέβασε το σκορ στους 36. Ο Fatih Karagümrük ηττήθηκε για 4η φορά και πήρε 22 βαθμούς.

Η ΝΙΚΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΗΤΑΝ 7 ΑΓΩΝΕΣ

Ο εκπρόσωπος της Μαύρης Θάλασσας έχει κερδίσει τις 7 τελευταίες αναμετρήσεις της Super League.

Οι μαθητές του Abdullah Avcı, που δεν έχουν δει ήττα σε 14 παιχνίδια πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν, έχασαν τον τελευταίο τους βαθμό στον αγώνα της 7ης εβδομάδας της Aytemiz Alanyaspor με σκορ 1-1.

Η Τραμπζονσπόρ έγινε η χαμογελαστή ομάδα σε αγώνες για τις Yukatel Kayserispor, Fenerbahçe, Göztepe, Çaykur Rizespor, Beşiktaş, Gaziantep FK και Fatih Karagümrük, αντίστοιχα.

Η ΣΕΙΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΣΕ 26 ΑΓΩΝΕΣ

Η Τραμπζονσπόρ δεν έχει ηττηθεί στους τελευταίους 26 αγώνες της Super League.

Η Μπορντό-μπλε ομάδα υπέστη την τελευταία της ήττα από την Aytemiz Alanyaspor την 29η εβδομάδα της περασμένης σεζόν, σημειώνοντας 3-1, και έμεινε αήττητη στους επόμενους 26 αγώνες.

Η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας έχει κερδίσει 15 νίκες και 11 ισοπαλίες σε αυτούς τους αγώνες.

Η AVCI MANAGEMENT ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΕΞΩ

Η Τραμπζονσπόρ δεν έχει χάσει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα με προπονητή τον Αμπντουλάχ Αβτζί.

Οι Μπορντό-Μπλε έχουν κερδίσει 15 νίκες και 9 ισοπαλίες σε 24 εκτός έδρας ματς, χωρίς να αφήνουν 3 βαθμούς στο αντίπαλο γήπεδο.

ΜΑΡΟΥΝ-ΜΠΛΕ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΕ VAR

Η Τραμπζονσπόρ χρησιμοποίησε πέναλτι μετά την εφαρμογή του βίντεο βοηθού διαιτητή (VAR).

Ο Χόρχε Τζανίνι, που κρεμάστηκε πίσω από την άμυνα με πάσα του Χάμσικ στο 13ο λεπτό του αγώνα, έμεινε στο έδαφος με την παρέμβαση του Ντέρικ Λούκασεν. Στη θέση, ο διαιτητής Cüneyt Çakır έδωσε απόφαση κόρνερ. Ο Τσακίρ, ο οποίος επανεξέτασε τη θέση με την προειδοποίηση του Özgüç Türkalp στην αίθουσα του VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Στο 16ο λεπτό του αγώνα, το πέναλτι του Djaniny ξεκίνησε. Ο τερματοφύλακας Viviano έφτασε στα δεξιά του και απέτρεψε τη δερμάτινη μπάλα να μπει στα δίχτυα. Μια αναθεωρημένη ανασκόπηση του VAR αποκάλυψε ότι ο Viviano έφυγε νωρίς από τη γραμμή και το πέναλτι ανακτήθηκε. Ο Τζανίνι, που πήρε την μπάλα πίσω στο 17ο λεπτό, άφησε τα δίχτυα αυτή τη φορά.

Ο DJANINY ΑΥΞΑΝΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΓΚΟΛ ΣΕ 4

Ο έμπειρος επιθετικός παίκτης από τον εκπρόσωπο της Μαύρης Θάλασσας Djaniny αύξησε τον αριθμό των γκολ της Super League σε 4 αυτή τη σεζόν.

Μετά την Öznur Kablo Yeni Malatyaspor την Εβδομάδα 1, την Çaykur Rizespor την Εβδομάδα 11 και την Gaziantep FK την Εβδομάδα 13, ο 30χρονος ποδοσφαιριστής πέρασε τα δίχτυα και στον αγώνα VavaCars Fatih Karagümrük.

Ο Djaniny έχει πετύχει τα 3 από τα 4 γκολ του στη Super League αυτή τη σεζόν, στα πέναλτι.

Ο ABDULKADIR ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ

Ο Abdülkadir Ömür, εκ των αρχηγών της Τραμπζονσπόρ, είχε τη χαρά να σκοράρει το τρίτο σερί παιχνίδι στη Super League.

Ο Abdulkadir, ο οποίος πέρασε δύσκολα λόγω των τραυματισμών του, τραβάει την προσοχή με την έξοδό του τις τελευταίες εβδομάδες. Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής τίναξε τα δίχτυα στον αγώνα με τον Fatih Karagümrük μετά τον αγώνα της Beşiktaş FK την εβδομάδα 12 και της Gaziantep FK την εβδομάδα 13.

Ο νεαρός ποδοσφαιριστής γνώρισε τη χαρά του να σκοράρει σε 3 συνεχόμενα παιχνίδια για πρώτη φορά στην καριέρα του στη Super League.

Η ΚΑΡΑΓΚΟΥΜΡΟΥΚ ΧΑΝΕΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΤΑ 12 ΑΓΩΝΕΣ

Ο Fatih Karagümrük έχει ηττηθεί στη Super League μετά από 12 εντός έδρας αγώνες.

Η ερυθρόμαυρη ομάδα, που γνώρισε την τελευταία της εντός έδρας ήττα με 1-0 στον αγώνα MKE Ankaragücü που έγινε στις 7 Μαρτίου 2021, την 29η εβδομάδα της περασμένης σεζόν, συνέχισε με 7 νίκες και 5 ισοπαλίες. σε 12 αγώνες πρωταθλήματος που έχει φιλοξενήσει.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ | ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ

Η Τραμπζονσπόρ πήρε πέναλτι στο 15ο λεπτό. Ο Τζανίνι που κρεμάστηκε πίσω από την άμυνα με την πάσα του Χάμσικ, έμεινε στο έδαφος με τον Λούκασεν να παρεμβαίνει. Στη θέση, ο διαιτητής Cüneyt Çakır έδωσε απόφαση κόρνερ. Ο Çakır, ο οποίος εξέτασε τη θέση με την προειδοποίηση του Özgüç Türkalp στο δωμάτιο του βοηθού διαιτητή (VAR), έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Στο 16ο λεπτό ο Τζανίνι δέχτηκε πέναλτι και ο τερματοφύλακας Βιβιάνο πάσαρε στα δεξιά του και απέτρεψε τη δερμάτινη μπάλα να μπει στα δίχτυα. Μια αναθεωρημένη ανασκόπηση του VAR αποκάλυψε ότι ο Viviano έφυγε νωρίς από τη γραμμή και το πέναλτι ανακτήθηκε.

Ο Τζανίνι, που πήρε πίσω την μπάλα στο 17′, αυτή τη φορά έσπασε τα δίχτυα: 0-1.

Στο 31′, το φάουλ του Μπάλκοβετς συνάντησε την μπάλα στην αριστερή διαγώνια εντός της περιοχής του πέναλτι και το σουτ του Νουακάμε έφυγε λίγο μακριά από την αντίθετη πτέρυγα.

45 + 2. Ο Nwakaeme στη μπορντό ομάδα δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στο άδειο τέρμα της γραμμής. Ο Τζανίνι που κρεμάστηκε πίσω από την άμυνα με τη μακρινή πάσα του Χάμσικ, μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από τη δεξιά διαγώνιο. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής αντί να σουτάρει έστειλε την πάσα του στον Nwakaeme στο μακρινό δοκάρι. Ο Νιγηριανός παίκτης χτύπησε τη μπάλα που πέρασε τον τερματοφύλακα Βιβιάνο στο πόδι του δοκάρι, αλλά αυτή βγήκε από την αντίθετη πτέρυγα του δερμάτινου κύκλου παράλληλα με το τέρμα.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε 1-0 με την υπεροχή των φιλοξενούμενων.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ | ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Δυναμίζοντας την πάσα που έστειλε ο Κανέρ Έρκιν στην πλάτη της άμυνας στο 49′, ο Εμρέ Μορ κλώτσησε μόλις μπήκε στην περιοχή του πέναλτι, αλλά η μπάλα έφυγε ελαφρά στα πλάγια.

Ο Djaniny συνάντησε τη μπάλα στην περιοχή του πέναλτι στο 52ο λεπτό και η μπάλα που ήθελε να δώσει στα αριστερά αναπήδησε στην άμυνα και έμεινε μπροστά από τον Abdülkadir Ömür στη δεξιά διαγώνιο. Οι μπορντό μπλε δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν μια σημαντική ευκαιρία καθώς η μπάλα πήρε διαφορετική διαδρομή στο σουτ αυτού του παίκτη σε κατάλληλη κατάσταση.

Στο 62ο λεπτό, ο εκπρόσωπος της Μαύρης Θάλασσας ανέβασε το προβάδισμα σε 2. Το σουτ του Abdulkadir Ömür, ο οποίος με πάσα του Nwakaeme συνάντησε την μπάλα μπροστά από το τόξο του πέναλτι, χτύπησε στα δίχτυα από τα δεξιά του στρογγυλού δερμάτινου τερματοφύλακα Viviano: 0. -2.

Ο αγώνας έληξε με 2-0 της εκπροσώπου της Μαύρης Θάλασσας.

Στατιστική: Ατατούρκ Ολυμπιακός

Διαιτητές: Cüneyt Çakır, Esat Sancaktar, Alpaslan Dedeş

VavaCars Fatih Karagümrüκ: Viviano, Serhat Ahmetoğlu (Min 64 Tunay Torun), Luckassen, Balkovec, Caner Erkin (Min 84 Baniya), Adnan Uğur (Min 72 Arveladze), Jimmy Durmaz, Emre Mor (Min 72 Salibur), Bertolacci, Karamoh (Min. 72 Ahmed Moussa), Pesic

Τραμπζονσπόρ: Uğurcan Çakır, Dorukhan Toköz, Edgar, Vitor Hugo, Trondsen (Min 73 Denswil), Siopis, Hamsik (Min 82 Abdulkadir Finger), Djaniny (Min 61 Berat Özdemir), Abdülkadir Ömür (Min 73 Yuf. 82 Serkan Asan), Crow

στόχους: ελάχ. 17 Djaniny (Πέναλτι), Min. 62 Abdulkadir Omur (Trabzonspor)

κίτρινες κάρτες: ελάχ. 26 Abdulkadir Omur, Υπ. 45 Έντγκαρ (Τραμπζονσπόρ), Υπ. 45 Karamoh (VavaCars Fatih Karagümrük)