Η Τραμπζονσπόρ γράφει ιστορία

Φτάνοντας στο υψηλότερο σκορ στην ιστορία του πρωταθλήματος με 82 βαθμούς τη σεζόν 1995-1996 και τη σεζόν 2010-2011, η μπλε ομάδα του Μπορντό τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με υψηλό μέσο όρο βαθμολογίας αυτή τη σεζόν.

Ολοκληρώνοντας τις εν λόγω σεζόν με υψηλό μέσο όρο 2,41, η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας είχε κατά μέσο όρο 2,42 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 46 πόντους από 19 αγώνες αυτή τη σεζόν.

Η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας κατάφερε να τερματίσει στην 1η θέση με 44 βαθμούς (μέσος όρος 2,58) στο πρώτο ημίχρονο που έπαιξε για 17 εβδομάδες τη σεζόν 1995-1996 και 42 πόντους (μέσος όρος 2,47) τη σεζόν 2010-2011.

Η Τραμπζονσπόρ, που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το καλύτερο σκορ, σημειώνοντας 46 πόντους με 2 ακόμη παιχνίδια τη φετινή σεζόν, πέτυχε την 3η καλύτερη βαθμολογία κατά μέσο όρο.

Η ΜΟΝΗ ΑΠΩΛΕΙΑ

Η Τραμπζονσπόρ σημείωσε 14 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 19 αγώνες που έπαιξε στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Ενώ οι Μπορντό-Μπλε συγκέντρωσαν 21 βαθμούς με 6 νίκες σε 9 ματς, 3 ισοπαλίες και δεν τους κέρδισαν στο εθνικό γήπεδο, κέρδισαν 25 βαθμούς με 8 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα σε 10 ματς στον εξωτερικό χώρο.

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΟΝ DALY

Η Τραμπζονσπόρ είχε καλή απόδοση αφού ο προπονητής Abdullah Avci διορίστηκε επικεφαλής της ομάδας την 8η εβδομάδα της περασμένης σεζόν.

Η Μπορντό-Μπλε πέτυχε 32 νίκες, 4 ήττες και 15 ισοπαλίες σε 51 αγώνες πρωταθλήματος υπό την καθοδήγηση έμπειρων προπονητών.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕΙΡΑ 3ο ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ

Η Τραμπζονσπόρ είχε επίσης το τρίτο καλύτερο αήττητο σερί στην ιστορία του συλλόγου αυτή τη σεζόν.

Υπό τις οδηγίες του προπονητή Abdullah Avcı, η μπλε ομάδα της Μπορντό είχε 16 νίκες και 11 ισοπαλίες σε 27 αγώνες, 12 αγώνες την περασμένη σεζόν και 15 αγώνες τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας, της οποίας το σερί 27 αγώνων έληξε με ήττα 2-1 από την Fraport TAV Antalyaspor, γνώρισε την πιο επιτυχημένη περίοδο σε αυτόν τον τομέα τις τελευταίες 26 σεζόν.

Η Τραμπζονσπόρ άφησε πίσω της ένα σερί 26 συνεχόμενων αήττητων αγώνων, 12 ματς τη σεζόν 1994-1995 και 14 ματς τη σεζόν 1995-96, υπό την ηγεσία του Abdullah Avcı.

Μετά τον προπονητή Abdullah Avcı, τον Özkan Sümer και τον Ahmet Suat Özyazıcı, έγινε ο τρίτος προπονητής που έκανε όνομα σε αυτόν τον τομέα.

Το τρίτο μεγαλύτερο αήττητο σερί στην ιστορία της Τραμπζονσπόρ ήταν 278 ημέρες. Αφού κέρδισαν την Aytemiz Alanyaspor με 3-1 στο γήπεδο στις 8 Μαρτίου στην 29η εβδομάδα της περασμένης σεζόν, η ομάδα της Μαύρης Θάλασσας, που δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία 27 παιχνίδια που έχει παίξει, έχει χάσει 28 αγώνες από την Antalyaspor, την ομάδα από την ίδια πόλη, 278 μέρες μετά.

Εσπασε ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΕΞΩ

Η Τραμπζονσπόρ κατέρριψε το ρεκόρ για ένα σερί 25 αγώνων αήττητου στον αγωνιστικό χώρο.

Η μπλε ομάδα του Μπορντό, η οποία υπέστη την τελευταία της εκτός έδρας ήττα την 6η εβδομάδα του πρωταθλήματος την περασμένη σεζόν με αποτέλεσμα 3-1 στον αγώνα της Φενερμπαχτσέ που έγινε στην Κωνσταντινούπολη στις 25 Οκτωβρίου 2020, κέρδισε τις σεζόν 1981. -1982 και 1982-1983 . με 15 νίκες σε 25 εκτός έδρας αγώνες, 10 ισοπαλίες κατέρριψε το αήττητο σε 20 εκτός έδρας παιχνίδια.