Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο ταξίδεψε στον Παναθηναϊκό – Έκτακτη αθλητική είδηση

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΩΡ κέρδισε την αναμέτρηση των δύο ομάδων που ξεκίνησαν την εβδομάδα με τους ίδιους βαθμούς και ανέβασαν τον αριθμό των νικών τους στους 16. Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο από την άλλη σημείωσε 15 νίκες και γνώρισε την 11η ήττα της.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 14 πόντους (83-69) και διατήρησε το πλεονέκτημα της διαφοράς διπλών τερμάτων σε μια πιθανή ισοπαλία με τον αντίπαλό της στο τέλος της σεζόν.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο ξεκίνησε το ματς με καλή άμυνα και προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο 4λεπτο. Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο πέτυχε πόντους πηγαίνοντας στο καλάθι και αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό με τους πόντους του κόντρα στον Καλάθη στο 7ο λεπτό: 7-17. Αυξάνοντας τη διαφορά στους 12 (7-19) στα τελευταία 2 λεπτά του δεκαλέπτου, η Fenerbahçe Beko ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-13 χάρη στο καλάθι του Tarık Biberovic στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΩΡ, αποτελεσματικός στην επίθεση κόντρα στη Φενερμπαχτσέ Μπέκο, που δυσκολεύτηκε να βάλει βαθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφάρισε το ματς στο 16ο λεπτό: 27-27. Η ελληνική ομάδα που εκμεταλλεύτηκε καλά τα λάθη της Φενερμπαχτσέ και κυριάρχησε στη βαμμένη επιφάνεια, επέστρεψε στα αποδυτήρια με σκορ 11-0 σε 3,5 λεπτά, υποχωρώντας με 27-30, με πλεονέκτημα 38 -30.

🏀👉ΜΠΑΣΚΕΤΜΠΟΛΙΚΑ ΝΕΑ

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Λεσόρτ και η Φενερμπαχτσέ Μπέκο με τον Καλάθη. Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΩΡ, που πέτυχε πόντους πηγαίνοντας στο καλάθι με γρήγορες επιθέσεις, αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο ποσοστό στο 27′ χάρη στο αποτελεσματικό πλασέ του Νουν: 49-38. Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμά τους σε 15 (53-38) στο τελευταίο μέρος του δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με 57-47 στην τελευταία περίοδο.

Η Φενερμπαχτσέ Μπέκο ξεκίνησε καλά το τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 στο 35′ χάρη στα καλάθια του Ουίλμπεκιν: 63-58. Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΩΡ έκανε τη διαφορά στο τέλος του αγώνα και κέρδισε το ματς με 74-63.

Από την άλλη, ο Έλληνας πλέι μέικερ της Φενερμπαχτσέ Μπέκο, Νικ Καλάθης, έγινε ο πρώτος παίκτης που έφτασε τη 2000η ασίστ στο THY Europa League. Ο Καλάθης, ο παίκτης με τις περισσότερες ασίστ όλων των εποχών, έκανε 5 ασίστ απέναντι στην πρώην ομάδα του τον Παναθηναϊκό, για τον οποίο αγωνίστηκε για 8 σεζόν, και αύξησε τον αριθμό του σε αυτόν τον τομέα μέχρι το 2003.

🏀 ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΣΑΣ στην EUROLIGUE

Σαλόνι: Oaka Altion

Διαιτητές: Miguel Angel Perez (Ισπανία), Milos Koljensic (Μαυροβούνιο), Luka Kardum (Κροατία)

Ηθοποιός του Παναθηναϊκού: Nunn 23, Grant 9, Grigonis 5, Mitoglou 6, Lessort 13, Kalaitzakis 6, Vildoza 7, Antetokounmpo, Hernangomez 5

Φενερμπαχτσέ Μπέκο: Καλάθης 12, Γουίλμπεκιν 10, Χέις-Ντέιβις 4, Νούα 4, Σερτάς Σανλί 5, Μότλεϊ 16, Παπαγιάννης, Ταρίκ Μπιμπέροβιτς 12, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Μαντάρ

1η περίοδος: 13-21

Κύκλωμα: 38-30

3η περίοδος: 57-47

Έφυγε από το ματς με πέντε φάουλ: 36.19 Γρηγώνης (ΗΘΟΠΟΙΟΣ Παναθηναϊκός)