Καθορίστηκε ο αντίπαλος της Türk Telekom στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου 7Days

Στον προημιτελικό αγώνα που διεξήχθη στο Sports Palace στην Άγκυρα, η αντίπαλος της κυανόλευκης στα ημιτελικά, που κέρδισε τη γερμανική ομάδα Ratiopharm Ulm με 86-76, έγινε μια από τις 4 τελευταίες ομάδες.

Το Prometey απέκλεισε την ελληνική ομάδα του Προμηθέα στα προημιτελικά με σκορ 80-57. Η ομάδα της πρωτεύουσας θα παίξει τον ημιτελικό αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί με το σύστημα αποκλεισμού ενός αγώνα, στο δρόμο την επόμενη εβδομάδα.

Λόγω του πολέμου της Ρωσίας εναντίον της Ουκρανίας, η Prometey δίνει τους αγώνες της στη Ρίγα, την πρωτεύουσα της Λετονίας.

Η Turk Telekom Ratiopharm νικά την Ουλμ με 86-76

Στους προημιτελικούς του 7Days European Cup, η Türk Telekom κέρδισε τη γερμανική ομάδα Ratiopharm Ulm με 86-76 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Ο Ratiopharm Ulm, που ξεκίνησε το παιχνίδι με πινελιές στο χρώμα και εξωτερικά σουτ, αύξησε το προβάδισμα σε διψήφιο ποσοστό στο 5ο λεπτό: 2-12. Η Türk Telekom απάντησε με το 6-0 στη γερμανική ομάδα, η οποία σημείωσε 14 πόντους (8-22) στο 8ο λεπτό του δεκαλέπτου. Η Ratiopharm Ulm προηγήθηκε με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, που ξεκίνησε με αμοιβαία καλάθια, η Türk Telekom μπήκε σε μπελάδες από νωρίς. Ο Ratiopharm Ulm, που σκόραρε στις ελεύθερες βολές, προηγήθηκε με 35-26 στο 17′ με τα καλάθια του Dos Santos σε εξωτερικά σουτ.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα με σερί 8-0, η Türk Telekom μείωσε σε 1 στο 19ο λεπτό: 34-35. Η γερμανική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-34.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ratiopharm Ulm, που με τον επιθετικό του Caboclo μετέτρεψε στους 12 (43-55) στο 26ο λεπτό, μπήκε στην τελική περίοδο με υπεροχή 57-50.

Ανεβάζοντας τον επιθετικό της ρυθμό στο τελευταίο τέταρτο, η Türk Telekom μείωσε τη διαφορά στους 3 στο 34′ με τους πόντους του Bouteille: 60-63. Η Türk Telekom προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 36′ με το τρίποντο του Γκραντ: 64-63.

Η Türk Telekom, που λίγο έλειψε να μην δείξει καλάθι στον αντίπαλό της με τη σκληρή της άμυνα, διεύρυνε τη διαφορά στο τελευταίο τμήμα και έφυγε από το γήπεδο με νίκη 86-76 και έγινε η ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Σαλόνι: Άγκυρα

Διαιτητές: Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία), Τζόζεφ Μπισάνγκ (Γαλλία), Άνταρ Πέερ (Ισραήλ)

Turkish Telecom: Grant 20, Rıdvan Öncel, Bottle 18, Jones 20, Eric, Boran Güler 2, Mehmet Yağmur, Semih Erden, Berk Demir, Taylor 12, Erkan Yılmaz 2, Sestina 12

Ratiopharm Ulm: Dos Santos 21, Klepeisz, Paul 9, Christen 2, Caboclo 20, Herkenhoff 4, Nunez 16, Hawley, Jallow 2, Zugic 2

1. Περίοδος: 14-22

Κύκλωμα: 34-37

3. Περίοδος: 50-57

Με πέντε λάθη: 29.32 Erkan Yılmaz, 39.40 Taylor (Turk Telekom), 39.47 Nunez (Ratiopharm Ulm)

*Erdem Can: Είμαι περήφανος για όλη την οργάνωση και τους παίκτες μας

Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε μετά τον αγώνα, ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ της Türk Telekom Erdem Can συνεχάρη τους παίκτες.

«Είμαστε στα ημιτελικά. Είμαι περήφανος για όλη την οργάνωση και τους παίκτες μας. Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς. Παίξαμε αργά στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά. τον ρυθμό που θέλαμε, αλλά παίξαμε πιο έξυπνα. Πήραμε μια καλή νίκη. Ο μοναδικός μας στόχος θα είναι ο επόμενος αγώνας.

Από την άλλη, ο προπονητής της Ratiopharm Ulm, Anton Gavel, συνεχάρη την Türk Telekom και είπε: “Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Δεν μπορέσαμε να παίξουμε με τη δύναμη που θέλαμε στο τελευταίο τέταρτο και η Türk Telekom επέστρεψε και κέρδισε. Συγχαίρουμε τον αντίπαλό μας .” χρησιμοποίησε τις δηλώσεις του.