Οι νεανίδες της Βουλγαρίας έχασαν από την Ελλάδα με έλεγχο – BG Football – Εθνική ομάδα

Η εθνική ομάδα νέων της Βουλγαρίας (γεννημένη το 2005) έχασε με 1:3 (0:2) από την Ελλάδα στο δεύτερο δοκιμαστικό της αγώνα. Το γκολ της Βουλγαρίας σημείωσε ο εξτρέμ του Μπότεφ (Πλόβντιβ) Κονσταντίν Παβλόφ στο 47ο λεπτό. Πριν από δύο μέρες και οι δύο ομάδες τερμάτισαν 0-0 στην πρώτη μεταξύ τους προσπάθεια. Και οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για τον προκριματικό γύρο Elite, που θα διεξαχθεί στα τέλη Μαρτίου.

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο προπονητής Γιόρνταν Πέτκοφ δεν μπορούσε να υπολογίζει στους παίκτες των Λουντογκόρετς (Ρζ) και Λέφσκι, γιατί οι σύλλογοι τους πήραν σπίτι τους πριν τον αγώνα. Επιπλέον, ο Μιχαήλ Τσόνεφ από την ΤΣΣΚΑ 1948 τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε ο ισχυρός κεντρικός αμυντικός Βαλεντίν Σπάσοφ.

Στο 23′ η Ελλάδα προηγήθηκε στο αποτέλεσμα μετά από πέναλτι. Ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος σκόραρε μετά την απόφαση του διαιτητή Stoyan Arsov κατά του Μάριου Φίλων Ταξιάρχη. Μετά από τέσσερα λεπτά, οι Έλληνες διπλασίασαν το προβάδισμά τους μετά από λάθος της βουλγαρικής άμυνας. Ο Μάριος Φίλο έγινε σκόρερ αυτή τη φορά αφού βρήκε σέντρα στο πέναλτι της ομάδας μας.

Η βουλγαρική ομάδα μείωσε τη διαφορά της στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Στέφαν Τράικοφ έσπασε στην αριστερή πτέρυγα, σε συνδυασμό με τον Μπόρισλαβ Μαρίνοφ, όπου η μπάλα πήγε στον Κονσταντίν Παβλόφ. Ο έφηβος από το Botev (Plovdiv) σούταρε χωρίς καθυστέρηση και σκόραρε για το 1: 2. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η ελληνική ομάδα, που χαρακτηρίζεται από σοβαρή σωματική κατάρτιση, πέτυχε το τρίτο της γκολ μέσω του Δημήτριου Καλοσκάμη.

Ενδεκάδα Βουλγαρίας: 12. Velizar Iliev, 7. Zahari Atanasov, 4. Bozhidar Siderov (55 – 6. Viktor Vassilev), 16. Damyan Yordanov, 11. Borislav Marinov, 18. Chung Nguyen Do (k), 10. Stefan Traikov, 17. Alexander Petrov (46 – 14. Konstantin Pavlov), 21. Konstantin Grahlyov, 22. Valentin Spasov (9 – 5. Rosen Marinov), 9. Roberto Raichev