Ποδοσφαιριστές υδατοσφαίρισης από Ελλάδα και Σερβία θα συμμετάσχουν στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης στη Φουκουόκα – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Ελλάδα εναντίον Σερβίας είναι ο πρώτος ημιτελικός υδατοσφαίρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης στη Φουκουόκα της Ιαπωνίας. Η Ελλάδα κέρδισε το Μαυροβούνιο με 10:9 και η Σερβία κέρδισε την Ιταλία στα πέναλτι.

Οι Έλληνες χρειάστηκε να δουλέψουν σκληρά για να φτάσουν στην προτελευταία φάση της διοργάνωσης. Οι φιναλίστ του Ολυμπιακού προηγήθηκαν με 2-1 μετά το πρώτο οκτάλεπτο, χτίζοντας σταδιακά τόσο την πίεση όσο και το προβάδισμά τους για τη νίκη με 6-3. Ωστόσο, οι συγκυρίες δεν πτόησαν τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι κατάφεραν να αναπληρώσουν τα πιο δειλά εναρκτήρια λεπτά τους και να ισοφαρίσουν το σκορ 7:7 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ίντριγκα γινόταν όλο και πιο σοβαρή, καθώς 60 δευτερόλεπτα πριν το τέλος Ελλάδα και Μαυροβούνιο έπαιζαν στο 9:9, αλλά μια επιτυχημένη επίθεση από την περιοχή Σκουμπάκη εξασφάλισε την επιτυχία των Ελλήνων για το τελικό 10:9. Η ισοπαλία στα προημιτελικά επιβεβαιώθηκε επίσης από το ίδιο ποσοστό επιτυχίας και των δύο ομάδων στην επίθεση – 36 η κάθε μία.

Εν αναμονή για το τέλος της ημέρας, υπάρχει ακόμα ένας προημιτελικός μεταξύ των ομάδων της Ισπανίας και της Γαλλίας και μπορείτε να τον παρακολουθήσετε LIVE στο bntsport.bg από τις 1:25 μ.μ.