Προσφέραμε τον αγώνα που είχαμε στο Ελλάδα – TRT Spor

Η Εθνική μας ομάδα, που ξεκίνησε απρόσμενα τους ομίλους στις 4 των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την ήττα της Λευκορωσίας, επανόρθωσε το λάθος της πρώτης αγωνιστικής κερδίζοντας διαφορετικά τη Μεγάλη Βρετανία στο δεύτερο παιχνίδι.

Σε αντίθεση με τους παίκτες μας στο ΝΒΑ, που είναι συνήθως στην πρώτη ομάδα, και την εθνική μας ομάδα χωρίς τον Sertaç Şanlı, η αντίπαλη Ελλάδα έφερε όλους τους παίκτες της στο παιχνίδι εκτός από τον Calathes από τη Barcelona.

Η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από την αντίπαλη είναι αναμφίβολα η εθνική μας ομάδα. Η εθνική μας ομάδα, η οποία μπήκε στο παιχνίδι με πόντους 1 απέναντι σε έναν από τους σπουδαίους μας παίκτες Oğuz Savaş και James Metecan Birsen, στη συνέχεια προχώρησε το παιχνίδι πέρα ​​από τη γραμμή των τριών πόντων με κυρίως γρήγορες επιθέσεις. Όπως ήταν αναμενόμενο, ο σταρ μας Shane Larkin, του οποίου ο αντίπαλος θα πιέσει δυνατά, το μετέτρεψε σε ευκαιρία για λογαριασμό της ομάδας μας και πρόσθεσε το βάρος του στο παιχνίδι βοηθώντας τους άλλους παίκτες μας.

Ειδικά στο πρώτο τέταρτο, ο Larkin, που συγκέντρωσε τον Melih Mahmutoglu και στη συνέχεια τον Okben Ulubay με άδειες μπάλες πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων, πήρε κυρίως το φορτίο ασίστ της ομάδας και έτσι μας επέτρεψε να πάρουμε το πλεονέκτημα του σκορ στην εξωτερική βολή. Παρόλο που η αντίπαλη ομάδα απάντησε στα τρίποντά μας με το υψηλό ποσοστό εντός και εκτός σουτ του Αγραβάνη στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Εθνικοί μας επικράτησαν καλά απέναντι στην Ελλάδα και με το αιφνιδιαστικό τρίποντο του Doğuş Özdemiroğlu κλείσαμε το πρώτο δεκάλεπτο με 7 βαθμοί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε να πνέει αέρας υπέρ των γηπεδούχων αυτή τη φορά. Παρόλο που η εθνική μας ομάδα πέτυχε την ασίστ του Samet Geyik νωρίς στο δεκάλεπτο και πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, ο έμπειρος νούμερο 4 Γιώργος Πρίντεζης στην Ελλάδα πέτυχε ξεκάθαρο πλεονέκτημα έναντι του νεαρού μας πρωταθλητή Samet Geyik και χρησιμοποίησε τις δυνάμεις της εθνικής μας παίχτης. αργά πόδια για να σκοράρει πρώτος με διψήφιο αριθμό.

Με το υψηλό ποσοστό του νεαρού Αγραβάνη και τις ασίστ του Σλούκα, η Ελλάδα κατάφερε να κυριαρχήσει στο παιχνίδι στην αντίθετη φορά του πρώτου δεκαλέπτου και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο 40-32 καταφέρνοντας να ανοίξει τη διαφορά με το σερί 12- 2. βρήκε.

Η Ελλάδα που μπήκε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με τα νούμερα που βρήκαν εντός και εκτός Αγραβάνης και Μωραΐτης, δυστυχώς κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά απέναντι στους υπηκόους μας, που δεν βρήκαν λύση στον γιγάντιο σέντερ Παπαγιάννη, ειδικά κάτω από το καλάθι, στην άμυνα. . Ειδικά σε αυτή την περίοδο που προσπαθήσαμε να καλύψουμε τους προβολείς απ’ έξω, η Εθνική Ελλάδας που πήρε το κοινό πίσω της, διεύρυνε τη διαφορά στους 15 πόντους με 6 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Από εκείνη τη στιγμή, η εθνική μας ομάδα ανέκαμψε με το τάιμ άουτ και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με ευθύνη των δύο σημαντικότερων αστέρων της ομάδας, Shane Larkin και Melih Mahmutoglu. Οι Εθνικοί μας, των οποίων το σκορ ήταν ισορροπημένο με τρεις σερί πόντους, με ένα λεπτό να απομένει, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τους Πρίντεζη και Λαρεντζάκη στο τελευταίο λεπτό, και οι Εθνικοί μας έμειναν 4 πόντους πίσω στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ελλάδα που μπήκε γρήγορα στην καθοριστική περίοδο του αγώνα με τους Μουρούτα και Αγραβάνη, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο πρώτο 4λεπτο. Κόντρα στο spread που σημείωσε 10 πόντους, οι Shane Larkin και Melih Mahmutoglu μπήκαν ξανά στο σιρκουί. Σε αυτή τη σειρά, όπου οι δύο αστέρες αρχηγοί μας πήραν το προβάδισμα, ο Λάρκιν μπόρεσε να δημιουργήσει μεγάλα κενά στην αντίπαλη άμυνα χρησιμοποιώντας πολύ καλά τα γρήγορα πόδια του και η εθνική μας ομάδα ήρθε στη γραμμή του φάουλ σε αυτό το διάστημα και κατάφερε να μπει 3 πόντους με δύο λεπτά έμειναν.

Σε αυτό το διάστημα, αν και ο αντίπαλος έκλεισε τη διαφορά στο 1 με το νούμερο που βρήκε μέσα, δυστυχώς, το λάθος του νεαρού σέντερ μας Samet Geyik τον έκανε να κερδίσει. Ανακτώντας το προβάδισμα με ελεύθερες βολές με τα τελευταία τρία δευτερόλεπτα να απομένουν, η Ελλάδα κέρδισε το παιχνίδι με 72-71 αφού ο Shane Larkin δεν χρησιμοποίησε την τελευταία μπάλα.

Αν δούμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ομάδας της εθνικής μας ομάδας, η οποία γνώρισε μια κρίσιμη ήττα στον αγώνα στον οποίο η νίκη θα πάει στον ανώτερο όμιλο, φυσικά θα πρέπει να ανταμειφθούν οι Shane Larkin και Melih Mahmutoglu. Τα δύο αστέρια μας, που ανέλαβαν την ευθύνη και στις δύο διαλείμματα του αγώνα, όταν η διαφορά ήταν διψήφια, και οδήγησαν τους νεαρούς παίκτες της ομάδας σαν αληθινοί αρχηγοί, ήταν από τους καλύτερους στον αγωνιστικό χώρο σήμερα.

Με δεδομένο ότι ο αντίπαλος κέρδισε τα τελευταία 6 παιχνίδια που έπαιξε εντός έδρας, μπορούμε να πούμε ότι η Εθνική μας έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι παρ’ όλες τις ελλείψεις. Σε αυτό το άτυχο ματς, όπου η μαλακή κοιλιά της ομάδας φάνηκε ξεκάθαρα κάτω από το καλάθι, η Ελλάδα έδειξε σε όλους τι μπορούν να κάνουν οι υπήκοοί μας πριν από τη ρεβάνς, που θα γίνει δύο μέρες αργότερα, ακόμα κι αν η Ελλάδα κέρδιζε. Ελπίζουμε αυτός ο αγώνας να είναι η τελευταία μας ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και οι Εθνικοί μας να παίξουν ξανά για την ηγεσία σε ομίλους των 6, όπως το έχουμε συνηθίσει.