Ρεκόρ Τραμπζονσπόρ – αθλητικά νέα

Την 15η εβδομάδα της Super League, η Τραμπζονσπόρ και η Άντανα Ντεμίρσπορ μοιράστηκαν τις δυνάμεις τους στο στάδιο Medical Park. Το Les Bleus de Bordeaux κέρδισε τον αγώνα με 2-0 και κατέρριψε το ρεκόρ για το μεγαλύτερο αήττητο σερί μετά τη σεζόν 1995-96.

Ο Anthony Nwakaeme στο 26′ και ο Marek Hamsik στο 54′ πέτυχαν τα γκολ που έφεραν τη νίκη στη Fırtına.

Οι μαθητές του Abdullah Avcı αύξησαν το σκορ τους στο 39 με αυτό το αποτέλεσμα και συνέχισαν την ηγεσία τους. Η Adana Demirspor είχε 20 πόντους.

Οι αγώνες Antalyaspor – Trabzonspor, Alanyaspor – Adana Demirspor θα γίνουν την επόμενη εβδομάδα στη Super League.

ΠΡΩΤΟ ΡΕΚΟΡ

Η Τραμπζονσπόρ κέρδισε την Άντανα Ντεμίρσπορ και κατέρριψε το ρεκόρ του μεγαλύτερου αήττητου σερί μετά τη σεζόν 1995-96 με 27 συμμετοχές. Οι Μπορντό-Μπλε, με αρχηγό τον Abdullah Avcı, ήταν αήττητοι σε 26 εμφανίσεις μετά την ήττα με 3-1 από την Aytemiz Alanyaspor την 29η εβδομάδα της περασμένης σεζόν.

Ο ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Andreas Cornelius και ο Samet Akaydın συγκρούστηκαν στον αγώνα με αερόστατο. Καθώς οι γιατροί επενέβησαν στους δύο παίκτες, ο Κορνήλιος μεταφέρθηκε στην πλευρά του γηπέδου με φορείο.

Ο Δανός σταρ δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι και αντικαταστάθηκε από τον Φόντε Κόιτα.

Ο ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕ

Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής Μπακασέτας, τραυματίας στον αγώνα της Τραμπζονσπόρ με την Μπεσίκτας, ξεκίνησε το παιχνίδι στον πάγκο. Ο Έλληνας παίκτης αντικατέστησε τον Μπενγκάλι Κόιτα στο 72′ και ανέκτησε τη φόρμα του.

TRABZONSPOR – ADANA DEMIRSPOR 11s:

Τραμπζονσπόρ: Ουγκουρτσάν, Ντένσουιλ, Ούγκο, Έντγκαρ Ιε, Ντορούχαν, Χάμσικ, Μπεράτ, Σιώπης, Νβακαέμε, Αμπντουλκαντίρ, Κορνέλιους.

Adana Demirspor: Muric, Rassoul, Deli, Samet, Svensson, Stambouli, Sinan, Akintola, Bjarnason, Yunus, Balotelli.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ:

ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΟ

1′ Ο αγώνας ξεκίνησε.

1′ Σουτ του Μάριο Μπαλοτέλι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Ουγουρτσάν.

5′ Ο Μάριο Μπαλοτέλι κάνει φάουλ στην Αντάνα Ντεμίρσπορ.

6′ Σουτ του Μπαλοτέλι από το σημείο που φαίνεται το μπροστινό τέρμα, ο Ουγκουρτσάν αρπάζει την μπάλα.

7 Ο Κορνήλιος και ο Σαμέτ αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον πρόσωπο με πρόσωπο στον αγώνα με αερόστατο. Οι παραϊατρικοί είναι εκεί.

12′ Ο αγώνας ξεκίνησε ξανά. Ωστόσο, ο Κορνήλιος δεν θα μπορέσει να συνεχίσει το παιχνίδι.

13′ Μπήκε ο Κόιτα από την Τραμπζονσπόρ, ο Κορνήλιος στο πλάι.

13′ Ο Νβακαέμε έστειλε τη μπάλα στον Κοϊτά στο πέναλτι και πήγε στο στέμμα με την επέμβαση του Ντελή.

16′ Η δεξιά διαγώνιος του Χάμσικ δεν μπόρεσε να φτάσει τους συμπαίκτες του στην Τραμπζονσπόρ.

20′ ΠΕΡΠΑΤΗΣΗΣ! Ο Anthony Nwakaeme, που συναντά την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι, την κλωτσάει πάνω από έξι πάσες, η μπάλα έφυγε άουτ.

22′ Κοντά στη γραμμή, ο Μάριο Μπαλοτέλι δέχεται φάουλ από τον Στέφανο Ντένσουιλ.

26′ ΓΚΟΛ !! Η Τραμπζονσπόρ προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Νβακαέμ. Το σουτ του Nwakaeme ξέφυγε από το δοκάρι, χτυπώντας δυνατά το δεξί του πόδι στη γωνία καθώς ο Dorukhan επέστρεψε τη μπάλα από το έδαφος στο σημείο του πέναλτι. Ο Nwakaeme, που χτύπησε τη μακρινή γωνία με το δεξί του πόδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 1-0.

30′ Σέντρα του Γιουνούς Ακγκούν στο κοντινό δοκάρι κόβει η άμυνα.

31′ Το σουτ του Γιουνούς Ακγκούν από τη δεξιά διαγώνιο πάνω στην Άντανα Ντεμίρσπορ έτρεξε διαφορετικά.

34′ Ο Fırat Aydınus συμμορφώθηκε με τον βοηθό του διαιτητή και σήκωσε τη σημαία οφσάιντ για τον Birkir Bjarnason.

37 Ο Στέφανο Ντένσουιλ σεντράρει στην αριστερή πτέρυγα από την γραμμή του πέναλτι, αλλά η μπάλα δεν φτάνει σε κανέναν συμπαίκτη του.

43′ Ο Νουακάμε ήθελε να στείλει την μπάλα στον Χάμσικ, ο οποίος βρισκόταν στην περιοχή του πέναλτι, έμεινε στον τερματοφύλακα Μούριτς.

44′ Ο Μάριο Μπαλοτέλι σεντράρει μπροστά από την αντίπαλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν φτάνει σε κανέναν συμπαίκτη του.

45′ Προστέθηκαν 4 λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

45′ Το σουτ του Γιόνας Σβένσον από την Άντανα Ντεμίρσπορ πέρασε άουτ.

45′ Ο Μάριο Μπαλοτέλι που συναντά την μπάλα στο πέναλτι, κλωτσάει γύρω από την περιοχή του πέναλτι, η μπάλα άουτ.

45′ Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

45′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

47 Ο Μπαλοτέλι δοκιμάζει την τύχη του από απόσταση στη μέση του ημιχρόνου, αλλά η μπάλα επιστρέφει από την άμυνα.

48′ Ο Χάμσικ που μπήκε στο πέναλτι από την αριστερή διαγώνιο άνοιξε την μπάλα περισσότερο από το πόδι και η μπάλα έμεινε στον τερματοφύλακα Μούριτς.

52′ Ο Μπιάρνασον κάνει φάουλ στον Μάρεκ Χάμσικ στη μεσαία γραμμή.

52′ Μετά την είσοδο του Γιουνούς Ακγκούν στην περιοχή του πέναλτι, το σουτ του Ακιντόλα γύρισε αμυντικά, καθώς χτύπησε δυνατά τη μπάλα από το έδαφος όταν χτύπησε τη μπάλα στο τόξο του πέναλτι, την οποία γύρισε από το έδαφος έξω από την περιοχή του πέναλτι.

54′ ΓΚΟΛ !! Η Τραμπζονσπόρ διπλασίασε το προβάδισμα με το γκολ του Μάρεκ Χάμσικ. Ελέγχοντας τη μπάλα, την οποία ο Nwakaeme έστειλε στην περιοχή του πέναλτι, στο σημείο του πέναλτι, ο Hamsik έκανε ένα κομψό άγγιγμα με το δεξί του πόδι στη θέση του μπροστά από τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 2-0

55′ Ο Dorukhan Toköz εκτέλεσε φάουλ κοντά στη γραμμή.

57′ Ο Abdülkadir Ömür έμεινε στο έδαφος χάρη στην επέμβαση του Μπαλοτέλι.

61′ Η Άντανα Ντεμίρσπορ βγήκε από την Μπιάρνασον, ο Βάργκας μπήκε στο παιχνίδι.

67′ Ο Fırat Aydınus συμμορφώθηκε με τον βοηθό του διαιτητή και σήκωσε τη σημαία οφσάιντ για τον Dorukhan Toköz.

68′ Στο Adana Demirspor, ο Yunus Akgün ήρθε έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Uğurcan Çakır έκανε ένα υπέροχο σουτ.

71′ Ο Ακιντόλα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο για την Άντανα Ντεμίρσπορ, μπήκε στον αγώνα ο Ασομπαλόνγκα.

72 ‘Η Τραμπζονσπορ’ντα Κόιτα μπήκε στο πλάι, ο Μπακασέτας.

73′ Κόρνερ με τον Μάρεκ Χάμσικ η Τραμπζονσπόρ.

76′ Το μακρύ μπαλόνι που έστειλε ο Μπεράτ στον Ντορουχάν και ξεκίνησε από τη δεξιά πτέρυγα, πήγε στο στέμμα.

81′ Η μπάλα που χτύπησε τον Ντορουχάν στο κεφάλι του Μπαλοτέλι χαστούκισε ο τερματοφύλακας Ουγουρτσάν, στη συνέχεια ο Ούγκο πέταξε την μπάλα προς τα πίσω, η οποία αναπήδησε από το πάνω δοκάρι και ο Ουγκουρκάν έλεγξε την μπάλα.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Μάριο Μπαλοτέλι.

84′ Η μπάλα του Ταρίκ Τσαμντάλ μπήκε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Ντένσουιλ.

85′ Ο Abdülkadir Ömür αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, ο Yusuf Sarı μπήκε στον αγώνα.

90′ Προστέθηκαν 4 λεπτά στο τέλος του αγώνα.

90′ Σέντρα του Μπαλοτέλι έμεινε στο Ουγκουρτσάν.

90′ Σουτ του Μέτεχαν για την Άντανα Ντεμίρσπορ. Μόλις βγήκε έξω.

90′ Ο αγώνας τελείωσε.