Το YMS φτάνει στο σκορ εβδομάδες αργότερα: 1-1

Η Öznur Kablo Yeni Malatyaspor υποδέχτηκε την Beşiktaş στην έδρα της στην 23η εβδομάδα της Super League. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Άλεξ Τεϊσέιρα στο 61ο λεπτό του αγώνα. Στο τέλος της αναθεώρησης του VAR στο 83ο λεπτό, ο διαιτητής Zorbay Küçük αποφάσισε ότι η Yeni Malatyaspor θα εκτελέσει πέναλτι. Το σκορ ήταν 1-1 στη διαδικασία των πέναλτι που χρησιμοποίησε ο Adem Büyük. Ο αγώνας έληξε 1-1 χωρίς άλλα γκολ. Η Yeni Malatyaspor συναντήθηκε με βαθμούς 4 εβδομάδες αργότερα. Κόκκινη έλαβε επίσης ο βοηθός προπονητής της Yeni Malatyaspor, Gabriel Margarit, ο οποίος ανέλαβε την τεχνική διαχείριση κατά τη διάρκεια του αγώνα όταν ο Marius Sumudica δεν ήταν στο σύλλογο λόγω κόκκινης κάρτας.

ΣΤΑΤ: Γένι Μαλάτια

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Zorbay Küçük (Διαιτητής), Ekrem Kan (1ος Βοηθός Διαιτητής), İbrahim Bozbey (2ος Βοηθός Διαιτητής), Yiğit Arslan (Τέταρτος διαιτητής), Özgür Yankaya (VAR), Kerem Ersoy (AVAR), Alper AkarsuAVAR (ΑΒΑΡ)

ΝΕΟΣ ΜΑΛΑΤΥΑΣΠΟΡ: Ertaç Özbir, Philip Gamelı Awuku (Tetteh min. 66), Mustafa Eskihellaç (Kenan min. 88), Aabid Rayane, Sadık Çiftpınar, Mehdı Embareck Zeffane, Okechukwu Godson Azubuıke (Mallıh Min.4) , Karim Hafes Ramadan Seifeldin, Nouha Dicko (Adem min. 66)
ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ: Abdulsamed Damlu, Benjamin Tetteh, Rahman Buğra Çağrıran, Kenan Özer, Adem Büyük, Stephen Patrick Mallan, Mert Örnek, Jospın Nshimirimana, Mert Miraç Altıntaş, Muhammed Emin Sarıkaya
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ: Gabriel Margarit

Μπεσίκτας: Ersin Destanoğlu, Valentin Andre Henri Rosıer, Rıdvan Yılmaz, Josef De Souza Dias (Atiba min. 44), Michy Batshuayi Atunga, Miralem Pjanic, Rachid Ghezzal, Necip Uysal, Domagoj Vida, Kenan Karaman (66), Alexhan min. Teixeira Santos (Min Trust 66)
Υποδοχείς: Emre Bilgin, Francisco Javier Montero Rubio, Oğuzhan Özyakup, Gökhan Töre, Can Bozdoğan, Atiba Hutchinson, Cyle Christopher Larin, Serdar Saatçı, Güven Yalçın, Emirhan İlkhan
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ: Önder Karaveli

ΓΚΟΛ: Αντέμ (ελάχ. 84 πέναλτι, Γενί Μαλατιασπορ), Τεϊξέρια (ελάχ. 61 Μπεσίκτας)

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Gabriel Margarit (Τεχνικός Διευθυντής – Yeni Malatya)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Karim Hafes, Adem Büyük (Νέα Μαλάτια), Alex Teixeira, Rıdvan Yılmaz (Beşiktaş)

2 λεπτά: Στη μέση του Γιόζεφ η άμυνα της Γενί Μαλατάγιασπορ απέτρεψε τον κίνδυνο, κόρνερ.

9ο λεπτό: Στη μέση του Rachid Ghezzal, ο Semih απελευθερώνει την μπάλα.

11ο λεπτό: Ο Άλεξ Τεϊσέιρα, που βρισκόταν στην περιοχή του πέναλτι, δέχτηκε τη μπάλα από το χτύπημα του Ρίντβαν, την μπάλα έδιωξε ο τερματοφύλακας Ερτάς.

14ο λεπτό: Στο κέντρο της αριστερής πτέρυγας του Rıdvan, η μπάλα έμεινε στον τερματοφύλακα Ertaç.

16ο λεπτό: Η μπάλα πέρασε άουτ στη μέση του Ρασίντ Γκέζαλ.

18ο λεπτό: Ο Νέτσιπ χτύπησε τη μπάλα στη μέση του Πιάνιτς, η άμυνα πήρε την μπάλα.

19ο λεπτό: Πάσα από τον Βαλεντίν Ροζιέ, ο Γιόζεφ σέντραρε την μπάλα, ο Γιόζεφ έστειλε την μπάλα στον Μπατσουαγί. Το σουτ του Μπατσουαγί πέρασε άουτ.

22ο λεπτό: Ο Μίραλεμ Πιάνιτς πέταξε την μπάλα πάνω.

ΑΠΟΡΡΙΖΕΤΑΙ Η ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΤΟ 24ο λεπτό: Το χτύπημα του Öznur Kablo του Mustafa Eskihelac της Yeni Malatyaspor έστειλε τη μπάλα από το οριζόντιο δοκάρι.

27ο λεπτό: Ο Νούχα Ντίκο, που δέχθηκε τη μπάλα από τη μεσαία γραμμή, την κλώτσησε και η μπάλα πέρασε άουτ.

30 λεπτά: Ο Βαλεντίν Ροζιέ πιάνει και χτυπάει την μπάλα σε πάσα του Ρασίντ Γκέζαλ, αλλά η αμυντική μπάλα περνάει σε κόρνερ.

32ο λεπτό: Ο Rachid Ghezzal, που πήρε τη μπάλα στην πάσα από τον Valentin Rosier, σκέφτηκε το γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

38ο λεπτό: Ο Alex Teixeira ήθελε να στείλει την μπάλα στον Josef, αλλά στην άμυνα ο Sadik πήρε την μπάλα.

43ο λεπτό: Ο Μπατσουαγί άγγιξε την εισερχόμενη μπάλα, αλλά η άμυνα μπήκε και απέκρουσε τον κίνδυνο.

Προστέθηκε 1 λεπτό παράτασης στο πρώτο ημίχρονο.

45 λεπτά: Ο Πιάνιτς έστειλε την μπάλα στον Μπατσουαγί, ο οποίος ήταν πίσω από την άμυνα, αλλά η άμυνα επενέβη.

47ο λεπτό: Ο Άλεξ Τεϊσέιρα μπήκε με κεφαλιά στην περιοχή του πέναλτι, η άμυνα μπήκε και απέκρουσε τον κίνδυνο.

49ο λεπτό: Με το δυνατό σουτ του Ρίντβαν, η μπάλα πέρασε άουτ στο πίσω μέρος του δοκάρι.

51ο λεπτό: Με το χτύπημα του Ρίντβαν η μπάλα πήγε στον Κενάν. Ο Κενάν άφησε τη μπάλα στον Βαλεντίν Ροζιέ, ο Βαλεντίν Ροζιέ σέντραρε την μπάλα στην άμυνα.

57ο λεπτό: Ο Ρίντβαν σέντερρε τη μπάλα μέσα, η άμυνα απέκρουσε τον κίνδυνο.

59ο λεπτό: Ο Ατίμπα έστειλε την μπάλα στον Μπατσουαγί στην περιοχή του πέναλτι, το σουτ του Μπατσουαγί πέρασε άουτ.

ΓΚΟΛ.. 61ο λεπτό: Την μπάλα, που χτύπησε στην άμυνα στο κέντρο του Μπατσουαγί, πέταξε ο Άλεξ Τεϊσέιρα. Το χτύπημα του Άλεξ Τεϊσέιρα μπήκε στα δίχτυα. 0-1

68ο λεπτό: Ο Ρασίντ Γκέζαλ σέντραρε την μπάλα, η μπάλα πέρασε άουτ.

70ο λεπτό: Ο Βαλεντίν Ροζιέ σέντραρε, ο Καρίμ Χαφέζ καθάρισε την μπάλα.

74ο λεπτό: Ο Mehdi Zeffane που συνάντησε την μπάλα με πάσα του Adem Büyük, τη σέντραρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

77ο λεπτό: Ο Μπατσουαγί έστειλε την μπάλα, ο Εμιρχάν επέστρεψε την μπάλα από το δοκάρι.

ΠΕΝΑΛΤΙ.. 83ο λεπτό: Νέα αριστερή πτέρυγα ΜαλάτιαΟ Τέττε, που μπήκε στην περιοχή του πέναλτι κατά τη διάρκεια της αθλητικής επίθεσης, γκρεμίστηκε από τον Νεσίπ Ουϊσάλ. Ο διαιτητής Zorbay Küçük έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά τον έλεγχο του VAR.

ΠΕΝΑΛΤΙ-ΓΚΟΛ.. 84. ντάκικα: Ο Adem Büyük έστειλε τη μπάλα στη μακρινή γωνία στο πέναλτι που χρησιμοποίησε και την έφερε στα δίχτυα. 1-1

87ο λεπτό: Στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Mehdi Zeffane, ο Tetteh πιάνει και κλωτσάει την μπάλα, αλλά η άμυνα μπλοκάρει τον κίνδυνο.

89ο λεπτό: Ο Ρασίντ Γκέζαλ σέντραρε την μπάλα, ο Βίντα έκανε την κεφαλιά, η μπάλα γύρισε από το δοκάρι. Ο Michy Batshuayi κλώτσησε την μπάλα επιστρέφοντας από το δοκάρι, η μπάλα επέστρεψε ξανά από το δοκάρι.

Προστέθηκαν 5 λεπτά παράτασης για το δεύτερο ημίχρονο.

90+3. λεπτό: Ο Καρίμ Χαφέζ έστειλε τη μπάλα στον τερματοφύλακα.

90+4. λεπτό: Ο Γκεζάλ χτύπησε το γκολ σκεπτικός, η μπάλα βγήκε στην κορυφή.

Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.