14χρονος Βούλγαρος με δύο νίκες σε αγώνες μοτοκρός ανδρών στην Ελλάδα – Στον κόσμο και στη χώρα μας

Ο ταλαντούχος 14χρονος αναβάτης μοτοκρός Dani Tsankov (Yamaha, M6 Yamaha Racing Team) έκανε έναν υπέροχο αγώνα στην Ελλάδα και κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία MX2 των ανδρών. Στη λασπώδη και δύσκολη πίστα Archaya Olympia, ο Βούλγαρος κέρδισε τον ανταγωνισμό των 29 αναβατών και στους δύο γύρους και πήρε την πρώτη θέση στο βάθρο σε MX2 και MX2 Junior.

Ο αγώνας εντάσσεται στο εθνικό καλεντάρι της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μοτοσικλέτας και ο Dani Tsankov ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη συμμετοχή του στο διήμερο των αγώνων.

“Πήγαμε στο ελληνικό πρωτάθλημα για να κάνουμε τις τελευταίες δοκιμές πριν από τους επόμενους τέσσερις γύρους του Πρωταθλήματος Δημοκρατίας στη Βουλγαρία. Ο Dani Tsankov έκανε μια εξαιρετική απόδοση και κέρδισε όλους στο MX2 και στους δύο γύρους. Ξέρετε ότι αναρρώνει από έναν τραυματισμό εδώ και αρκετούς μήνες και τώρα έχει αναρρώσει πλήρως, αλλά χρειαζόμασταν αγώνες για να τον επαναφέρουμε σε κατάσταση αιχμής. Πραγματικά καλός ρυθμός και ταχύτητα όλη την ώρα, κάτι που είναι καλό πριν τους αγώνες. δύσκολα Σαββατοκύριακα στο σπίτι. Είμαι ικανοποιημένος και συνεχίζουμε να δουλεύουμε αυτόν κάθε μέρα», είπε ο Μάρτιν Τοντόροφ – προπονητής και μάνατζερ του Ντάνι Τσάνκοφ.

Αυτό το Σάββατο και την Κυριακή στην πίστα Korten, δήμος Nova Zagora, θα διεξαχθεί ο 4ος γύρος του Ρεπουμπλικανικού Πρωταθλήματος Motocross και ο Dani Tsankov θα συμμετάσχει στην MX2 με τη Yamaha των 125 cc.