Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ οδήγησε τον Ολυμπιακό στον 13ο ελληνικό τίτλο του

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλήματος Ελλάδας στο μπάσκετ για 13η φορά και ο Βούλγαρος Αλεξάντερ Βεζένκοφ ήταν ως επί το πλείστον για τον θρίαμβο.

Στο «Παλάτι της Ειρήνης και της Φιλίας» στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός νίκησε 93:74 τον Παναθηναϊκό στο τρίτο παιχνίδι της τελικής σειράς, που έληξε με επιτυχία 3:0 για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Βεζένκοφ τελείωσε με 25 πόντους, σημειώνοντας εννέα από τα 13 τέρματά του, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων από τα πέντε τρίποντά του. Ο σκληροτράχηλος εξτρέμ πρόσθεσε άλλα 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο στους απολογισμούς του, χωρίς να κάνει ούτε ένα επιθετικό λάθος σε 32 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισαν οι γηπεδούχοι με 28:26, οι παίκτες του Ολυμπιακού προηγήθηκαν πολύ σοβαρά στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο έληξε 27:14 υπέρ τους. Στην ανάπαυλα λοιπόν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 55:40.

Στην τρίτη περίοδο, ο φιλοξενούμενος 39 φορές πρωταθλητής Ελλάδας Παναθηναϊκός μείωσε ένα μέρος του ελλείμματός του, αλλά παρέμεινε διψήφιο πριν από το τελευταίο 10λεπτο. Σε αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν υπέροχο παιχνίδι στην επίθεση και μετά το 30:21 εξασφάλισαν την πειστική τους νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας τερμάτισε με 14 πόντους για τους νέους πρωταθλητές και ο Shaquille McKissick πρόσθεσε άλλους 10.

Για τον Παναθηναϊκό ο Σέρβος Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 23 πόντους και ο σέντερ Γιώργος Παπαγιάνης έμεινε με «double-double» 15 πόντων και 10 ριμπάουντ.

Για τον Ολυμπιακό είναι ο πρώτος τίτλος από τη σεζόν 2015/16 και η ομάδα που διοικεί ο Γιώργος Μπαρτσόκας ολοκλήρωσε τη σεζόν με διπλό, έχοντας κατακτήσει και το Κύπελλο Ελλάδας. Τέτοιο κατόρθωμα στον Πειραιά δεν είχε επιτευχθεί από το 1997. Εξάλλου, ο Ολυμπιακός έπαιξε και στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας, τερματίζοντας δεύτερος στην κανονική περίοδο και τέταρτος στην τελική κατάταξη.