(ΣΥΝΟΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Τραμπζονσπόρ – Χιρεσούνσπορ: 1-1 – Τραμπζονσπόρ (TS)

Η 22η εβδομάδα της Super League είδε το ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας καθώς η Τραμπζονσπόρ και η Χιρεσούνσπορ μοιράστηκαν το ατού τους. Τα 90 λεπτά που παίχτηκαν στο Akyazı κόβουν την ανάσα. Ο ρυθμός δεν έπεσε ούτε στιγμή και η Τραμπζονσπόρ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το 90λεπτο έληξε ισόπαλο 1-1.

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ TRABZONSPOR

Η απάντηση του Storm στον Çotanaklar, που προηγήθηκε με τον Umut Nayir στο 68, ήταν με τον Andreas Cornelius στο 78. Στην παράταση, ο Okan Kocuk μετατράπηκε σε γίγαντα. Ο Μπακασέτας που πήρε τον έλεγχο της μπάλας στο πέναλτι που κέρδισε στο 90+5 δεν μπόρεσε να περάσει τον νικητή τερματοφύλακα. Ο Αλπέρ Ουλουσόι που διαπίστωσε παράβαση στο πέναλτι και ο Μπακασέτας πήρε ξανά την μπάλα. Ο Οκάν, που απέκρουσε για άλλη μια φορά το πέναλτι από τον Έλληνα σταρ και έδειξε απίστευτη εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν ένα από τα ονόματα που έφεραν 1 βαθμό στην ομάδα του.

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ GIRESUNSPOR

Η ομάδα του Abdullah Avcı, που ισοφάρισε με την Giresunspor μετά τη Sivasspor, τελείωσε την εβδομάδα στην κορυφή, 9 βαθμούς μπροστά από την Konyaspor με 51 βαθμούς. Η Χιρεσούνσπορ που έκλεισε 1 βαθμό στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι κατέλαβε την 14η θέση με 26 βαθμούς.

Ο Χουσεΐν Τουρκμέν, που βρισκόταν στα σύνορα με την Τραμπζονσπόρ, αποβλήθηκε στο 4ο λεπτό και ο Γιουσούφ Ερντογάν στο 77ο λεπτό με κίτρινη κάρτα πριν από το παιχνίδι της Γαλατασαράι. Επιπλέον, ο Abdülkadir Ömür, ο οποίος τραυματίστηκε στο 32ο λεπτό, δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι.

ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

4′ Στην Τραμπζονσπόρ, ο Χουσεΐν Τουρκμέν δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Σέρχιο. Ο 24χρονος αμυντικός, που βρίσκεται στα άκρα της κάρτας, δεν θα μπορέσει να παίξει τον αγώνα της Γαλατασαράι που θα γίνει την Κυριακή.

15′ Η Τραμπζονσπόρ, ήρθε επικίνδυνη. Ο Βίσκα, ο οποίος κατευθύνθηκε προς τη μπάλα, την οποία ο Ντένσουιλ, τρέχοντας από την αριστερή πτέρυγα, γύρισε μακριά από τη γραμμή, δεν μπόρεσε να αγγίξει.

21′ Ο Πέρες που μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από τη δεξιά διαγώνιο με τη φτέρνα του Βίσκα, χτύπησε από ψηλά τη στρογγυλή δερμάτινη αύτα.

26′ Συναντώντας την μπάλα στην αριστερή πλευρά, ο Βίσκα πέρασε την πάσα στον κενό Μπακασέτα. Η μπάλα, που πέρασε τον Οκάν στο σουτ που έκανε ο Έλληνας σταρ από την αριστερή διαγώνιο, βγήκε στο πλάι του δοκάρι.

32′ Ο Abdülkadir Ömür, τραυματίας στην Τραμπζονσπόρ, έδωσε τη θέση του στον Γιουσούφ Ερντογάν. Ο Χουσεΐν Τουρκμέν, με κίτρινη κάρτα, έδωσε τη θέση του στον Πουτσάτς. Ο Πούτσας πέρασε αριστερό μπακ, ο Ντένσουιλ σε σέντερ μπακ.

44′ Ο Βίσκα, που πήρε την μπάλα μπροστά από το πέναλτι της επίθεσης της Τραμπζονσπόρ, που αναπτύχθηκε στη δεξιά πλευρά, πέρασε άουτ από το στρογγυλό δερμάτινο κάλυμμα.

45′ Η μπάλα που έστειλε ο Χαϊρουλά στην εστία από τη δεξιά διαγώνιο έμεινε στο Ουγκουρτζάν.

Το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο 0-0.

54′ Ο τερματοφύλακας της Χιρεσούνσπορ, Οκάν Κοτσούκ, άρπαξε την μπάλα την τελευταία στιγμή μετά το σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή του πέναλτι της Τραμπζονσπόρ.

58′ Οι Μπλε του Μπορντό τσεκάρουν το κάστρο της Χιρεσούνσπορ με τον Μπακασέτα. Ο Έλληνας που χτύπησε με το δεξί τη μοναδική πάσα του Κορνήλιους έξω από την περιοχή του πέναλτι, δεν μπόρεσε να περάσει τον Οκάν Κοτσούκ.

65′ Ο Μπακασέτας, ο οποίος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα που είχε πέσει ο Κορνήλιος έξω από την περιοχή του πέναλτι, δεν κατάφερε να περάσει ξανά τον Οκάν. Το πετυχημένο γάντι κρατά τη Giresunspor ζωντανή με τις αποκρούσεις που κάνει.

ΣΚΟΠΟΣ | 68′ Ο Aziz Behich, τρέχοντας προς την πάσα του Flavio, έβγαλε μια σκληρή σέντρα από το έδαφος από την αριστερή γραμμή της πτέρυγας. Ο Umut Nayir, ο οποίος χτύπησε τον Uğurcan από κοντά καθώς ο Berat και ο Hugo παρακολουθούσαν, τίναξε τα δίχτυα. Η Giresunspor προηγείται εκτός έδρας από την Trabzonspor. 0-1

69′ Στην Giresunspor, ο Sergio δέχθηκε κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στη Visca και αποβλήθηκε ενόψει του αγώνα με Alanyaspor.

72′ Το μακρινό σουτ του Dorukhan Toköz χτύπησε τον Okan Kocuk.

78′ Δύο αλλαγές για την Τραμπζονσπόρ. Στο πλάι οι Dorukhan και Berat, στο παιχνίδι οι Siopis και Yunus Mallı.

ΣΚΟΠΟΣ | 78′ Την ισοπαλία με τον Κορνήλιο κέρδισε η Τραμπζονσπόρ. Ο Δανός επιθετικός, καλά τοποθετημένος στην περιοχή του πέναλτι μετά το δεξί χτύπημα του Μπρούνο Πέρες, έκανε μια κεφαλιά πριν από τον Ντιαρά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 1-1

81′ Ο Κορνήλιος, ο οποίος οδήγησε τον Μπρούνο Πέρες, ο οποίος χρησιμοποίησε πολύ καλά τη δεξιά λωρίδα, δεν μπόρεσε να περάσει τον Οκάν Κοτσούκ.

86′ Μπάλα από τον Μπρούνο Πέρες, χτύπημα από τον Μπακασέτα επέστρεψε από τον Πέρεθ. Οι παίκτες της Τραμπζονσπόρ περίμεναν πέναλτι, ο διαιτητής είπε «συνέχισε».

90+2′ Ο Κορνήλιος που έλεγξε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι με την πάσα του Σιώπη μετέφερε την πάσα του. Μετά την αναπήδηση της μπάλας από τον Πέρεθ, οι παίκτες της Τραμπζονσπόρ περίμεναν πέναλτι, το παιχνίδι συνεχίστηκε. Ο Άλπερ Ουλουσόι που παρακολουθούσε τη θέση από το VAR έδειξε το λευκό σημείο και η Τραμπζονσπόρ κέρδισε πέναλτι.

90+5′ Ο Μπακασέτας, που πήρε τη μπάλα από το πέναλτι που κέρδισε η Τραμπζονσπόρ, δεν κατάφερε να περάσει τον Οκάν Κοτσούκ. Ο Alper Ulusoy, ο οποίος επανεξέτασε το πέναλτι με την προειδοποίηση VAR, επανέλαβε το πέναλτι καθώς οι παίκτες της Giresunspor μπήκαν πρώτοι στην περιοχή του πέναλτι.

90+7′ Ο Οκάν Κοτσούκ έγινε γίγαντας στο κάστρο του και απέκρουσε για άλλη μια φορά το πέναλτι του Μπακασέτα.

Ο Άλπερ Ουλουσόι ήχησε το τελευταίο σφύριγμα και το ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας έληξε ισόπαλο 1-1.

STAT: Ιατρικό Πάρκο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Alper Ulusoy, Mustafa Emre Eyisoy, İbrahim Çağlar Uyarcan

TRABZONSPOR: Uğurcan, Hüseyin (Min. 31 Puchacz), Vitor Hugo, Denswill, Bruno, Dorukan (Min. 78 Yunus), Berat (Min. 78 Siopis), Abdülkadir (Min. 31 Yusuf), Bakasetas, Visca, Cornelius.

GZT GIRESUNSPOR: Okan, Hayrullah, Diarra, Perez, Aziz (Min. 90+2 Douglas), Zeki, Flavio, Sergino, Süleymanov, Diabetes, Umut Nayır (Min. 84 Balde)

ΣΤΟΧΟΙ: ελάχ. 78 Cornelius (Trabzonspor) – Min.68 Umut Nayir (GZT Giresunspor)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Hüseyin, Yusuf (Trabzonspor) – Sergino, Zeki (GZT Giresunspor)